Vas 4
1336 Kostel
Ministrstvo za naravne vire in prostor (MNVP) je v sodelovanju z občinami organiziralo četrti informativni posvet, namenjen razpravi o poplavni sanaciji in kohezijskih projektih. Dogodka so se udeležili tudi župani občin članic ZOS.
Minister za naravne vire in prostor Jože Novak ter minister za kohezijo in regionalni razvoj dr. Aleksander Jevšek sta skupaj sodelavci in vladnimi predstavniki podala informacije o sanaciji poplav, analizi potreb občin ter pridobivanju evropskih sredstev. Minister Novak je izpostavil pomen odpornosti na podnebne spremembe in pozval občine k pripravi natančnih ocen potrebnih in realno izvedljivih projektov obnove, da se bodo proračunska sredstva lahko načrtovala čim bolj smotrno.
Občine so za nujno obnovo občinske infrastrukture prejele 218 milijonov evrov predplačil, ki jih morajo porabiti v roku 12 mesecev. V letu 2024 in v začetku leta 2025 je bilo izplačanih skoraj 26 milijonov evrov na podlagi zahtevkov občin. Udeleženci posveta so bili seznanjeni z najpogostejšimi napakami pri pripravi zahtevkov, da bi postopki tekli čim hitreje in nemoteno.
Slovenija je iz Solidarnostnega sklada EU prejela 428,4 milijona evrov nepovratnih sredstev, kar je več, kot je sprva obljubila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Ta sredstva mora Slovenija porabiti do junija 2026, pri čemer so številni ukrepi že v izvajanju. Minister Jevšek je predstavil protipoplavne gradbene ukrepe, sofinancirane s sredstvi evropske kohezijske politike 2014-2020.
V okviru kohezijske politike 2021-2027 je za poplavno varnost na rekah Savinje, Vipave, Drave in Dravinje namenjenih 122,65 milijona evrov. Sredstva za izvedbo ukrepov v porečju Vipave, Drave in Dravinje so že dodeljena in projekti se izvajajo, medtem ko se za porečje Savinje pripravljajo strokovne podlage za dodelitev sredstev.
Na področju regionalnega razvoja so aktualni Dogovori za razvoj regij (DRR) v sklepni fazi, s poudarkom na dialogu s predstavniki regij in resornih ministrstev. Direktorica Urada za evropska sredstva na MNVP Mojca Kavčič je predstavila izvajanje programa Evropske kohezijske politike. Pojasnila je, da je za področje odvajanja in čiščenja odpadnih voda pripravljenih 217 milijonov evrov, prejeli pa so 41 prijav občin v višini 100 milijonov evrov. Na področju oskrbe s pitno vodo je pripravljenih 85 milijonov evrov, prejeli pa so 30 predlogov občin v višini 96 milijonov evrov.
Največ predlogov občin so prejeli za projekte Zelene infrastrukture, in sicer 121 prijav v višini 100 milijonov evrov, medtem ko je na tem področju pripravljenih 39 milijonov evrov. Pri izboru projektov bosta ključna elementa stopnja pripravljenosti projektov in vpliv na podnebne spremembe. Direktorica Kavčičeva je poudarila, da je stanje pripravljenosti projektov nizko na vseh področjih, MNVP pa prednostno naslavlja pobudo za dodelitev sredstev za odvajanje in čiščenje komunalnih odpadnih voda ter oskrbo s pitno vodo.
MNVP je pripravilo tudi analizo potreb občin po izgradnji javnih vodovodov in kanalizacij. Predstavniki občin so izpostavili težave zaradi spremenjenih aglomeracij, ki sedaj dosegajo pogoj 2000 populacijskih enot (PE). Za teh 17 projektov se bo preverjalo število PE in novelacija seznama, da bo omogočalo črpanje evropskih sredstev. Rešitve bodo iskane tudi za projekte z aglomeracijami od 1000 do 2000 PE.