Medobčinski inšpektorat je pristojen za nadzor nad spoštovanjem in izvajanjem občinskih predpisov (odlokov), ki jih sprejemajo občinski sveti vseh treh občin. V okviru svojih pristojnosti vodi upravne inšpekcijske postopke, kjer lahko z opozorili in ureditvenimi odločbami zahteva odpravo nepravilnosti. V primeru, da inšpekcijski zavezanec (stranka) prostovoljno v določenem roku ne odpravi nepravilnosti, inšpektor vzpostavitev zakonitega stanja doseže z izvedbo izvršilnega postopka. V okviru svojih pristojnosti vodi tudi prekrškovne inšpekcijske postopke, v katerih lahko na podlagi kazenskih določb v občinskih odlokih izreka tudi denarne globe.
Naloge medobčinskega inšpektorata se izvajajo na področju občinskih cest, kanalizacije, plakatiranja, vključevanju v redni odvoz in ravnanje s komunalnimi odpadki, oskrbi s pitno vodo, odvajanju in čiščenju komunalnih odpadnih in padavinskih voda, urejanju pokopališč, pokopališki in pogrebni dejavnosti, nad gradnjami, za katere po gradbeni zakonodaji ni predpisano gradbeno dovoljenje, ter na podlagi drugih državnih in občinskih predpisov, ki pooblaščajo občinsko inšpekcijo za inšpekcijski nadzor.
Prijava nepravilnostiMedobčinsko redarstvo
Naloge medobčinskega redarstva določajo zakoni s področja občinskega redarstva, prekrškovne zakonodaje, zakonodaje s področja skrbi za javno varnost in javni red, zakonodaje o cestah in o pravilih cestnega prometa, zapuščenih vozil, zakonodaje o zaščiti živali ter drugih predpisov iz pristojnosti občinskega redarstva ter na podlagi teh zakonov izdani podzakonski akti in občinski predpisi. Medobčinski redarji so pooblaščene uradne osebe.
Pravna služba
Naloge pravne službe so priprava in vodenje postopkov javnih naročil na vseh področij iz pristojnosti lokalne samouprave, priprava in vodenje postopkov podelitve koncesij na vseh področij iz pristojnosti lokalne samouprave, priprava in pomoč pri pripravi osnutkov predpisov in drugih najzahtevnejših gradiv, varstvo osebnih podatkov, dostop do informacij javnega značaja, vodenje postopkov ravnanja s stvarnim premoženjem, priprava gradiva in sodelovanje na sejah občinskih svetov, odborov in komisij, vlaganje e-zemljiškoknjižnih predlogov, opravljanje nalog z delovnih področij, ki so v pristojnosti lokalne samouprave in druge naloge s pravnega področja v skladu z veljavnimi predpisi.
Občinsko odvetništvo
Občinsko odvetništvo deluje kot medobčinsko odvetništvo in pred sodišči ter drugimi državnimi organi zastopa občine ustanoviteljice. Po pooblastilu lahko medobčinsko odvetništvo zastopa tudi druge pravne osebe, ki jih je ustanovila občina ustanoviteljica. Medobčinsko odvetništvo opravlja strokovne naloge na področju varstva premoženjskih in drugih pravic in interesov občin prek pravnega zastopanja pred sodišči in upravnimi organi v Republiki Sloveniji ter opravlja naloge pravnega svetovanja in druge naloge v skladu z veljavnimi predpisi.
Notranja revizija
Notranja revizija deluje kot skupna notranja revizijska služba za občine ustanoviteljice za izvajanje nalog notranjega revidiranja občin, ožjih delov občin, javnih zavodov in izvajalcev javnih služb ter drugih pravnih oseb, ki so proračunski uporabniki. Notranja revizijska služba deluje samostojno in neodvisno ter je neposredno podrejena županom občin, ki so pristopile k notranji reviziji oziroma predstojnikom posrednih proračunskih uporabnikov iz prejšnjega odstavka, katerim tudi neposredno poroča. Naloge notranje revizije so priprava dolgoročnega in letnega načrta dela, izvajanje rednih in izrednih revizij, svetovanje, izdelava letnih poročil o delovanju službe, sodelovanje z zunanjimi revizorji in druge naloge v zvezi z notranjim revidiranjem v skladu z veljavnimi predpisi.
Urejanje prostora
Naloge urejanja prostora so priprava in vodenje postopkov za pripravo občinskih prostorskih aktov ter njihovih sprememb in dopolnitev, sodelovanje pri pripravi regionalnih prostorskih planov in prostorskih aktov države, podaja mnenja glede skladnosti dokumentacij vezanih na prostor, vodenje postopkov in evidenc, načrtovanje prostorskih ureditev, izvajanje ukrepov in izvajanje nalog občinskega urbanista.
Civilna zaščita
Civilna zaščita SOU občin Kočevje, Kostel in Osilnica izvaja upravne in strokovne naloge na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami ter požarnega varstva, skladno s pristojnostmi občin. Obsega organe vodenja, enote in službe za zaščito, reševanje in pomoč, zaščitno in reševalno opremo ter objekte in naprave za zaščito, reševanje in pomoč. Civilna zaščita ter druge dejavnosti varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami so humanitarne in nevojaške narave.